Udialo sa

Pomôžeme im uhasiť smäd nielen po vzdelaní

Uverejnené: streda, 21. február 2018

 

Občianske združenie SAVIO spúšťa 13. ročník pôstnej verejnej zbierky Tehlička. Jej cieľom je podporiť viac ako 5000 ľudí na severe Kene v Korr, ktorí trpia najmä dlhotrvajúcim suchom. Za vyzbierané finančné prostriedky SAVIO pomôže miestnym získať lepší prístup k pitnej vode a energiám, zvýšiť povedomie o dôležitosti vzdelania pre všetkých, ako aj konkrétne prispeje k neformálnemu i formálnemu vzdelávaniu detí a mládeže. Partnerom zbierky sú Saleziáni don Bosca, ktorí v krajine pôsobia 47 rokov. Zbierka potrvá počas celého pôstu a vyvrcholí na Veľkonočnú nedeľu 1.apríla 2018.

 

Situácia v Korr

 

Kvôli klimatickým zmenám sa na pravidelné dlhé a krátke obdobie dažďov už spoľahnúť nedá, dažde niekedy neprídu vôbec. Dlhodobý nedostatok zrážok počas rokov 2016 – 2017 a následné vyčerpanie vodných zdrojov priviedli túto oblasť Kene k humanitárnej kríze. Bez vody hynie dobytok, preto sa pastieri musia sústavne so stádami premiestňovať za vodou. Sucho spôsobuje aj zvýšenie cien potravín, podvýživu, vyschnuté studne, nespoľahlivá klíma má na svedomí prívalové dažde. Ženy a deti denne za vodou kráčajú aj 20 kilometrov. Skôr, ako sa deti v Keni naučia písať a počítať, musia sa naučiť, ako prežiť takmer bez vody. Denne k saleziánom prichádzajú ženy, deti aj muži s dobytkom po vodu.

 

Ako môžete pomôcť?

Do Tehličky je možné zapojiť sa jednoduchou registráciou. Vzdelávacie materiály sú dostupné na stiahnutie na www.tehlicka.sk.

Široká verejnosť má možnosť podporiť zbierku darovaním onlinezdieľaním výzvy na sociálnych sieťachOkrem toho je možné prispieť vkladom či prevodom finančného daru na číslo účtu IBAN: SK6911000000002620852641, SAVIO o.z., Miletičova 7, 821 08 Bratislava.

 

Na čo budú použité peniaze?

Výťažok zo zbierky pomôže zlepšiť systém zachytávania dažďovej vody prostredníctvom opravy žľabového systému a inštaláciou ďalších vodných nádrží. Týmto sa uľahčí obyvateľom a ich zvieratám prístup k vode. Zakúpením nového generátora bude zabezpečená distribúcia vody do ošetrovne, škôlky, saleziánskeho domu a internátu. Oprava solárnych panelov a kúpa nových zabezpečí plnú funkčnosť systému.

 

Zbierka pomôže dobudovať multifunkčné športové ihrisko v mládežníckom centre, vybaviť učebne nábytkom, ozvučením a projektorom, vďaka čomu bude možné realizovať viacero aktivít – niekoľkodňové tréningy zručností pre mládež. Tehlička tiež podporí vzdelávanie miestnych žien.

 

SAVIO o.z. od roku 2005 saleziánskym štýlom vytvára priestor pre solidaritu s chudobnými a skvalitňuje život mladých v menej rozvinutých krajinách. Prostredníctvom projektov, zbierok a práce dobrovoľníkov pomáhame ľuďom v neľahkej životnej situácii. SAVIO vytvára priestor pre aktívne šírenie dobra. V Keni združenie dlhodobo pomáha deťom ulice a ďalším znevýhodneným skupinám mladých ľudí.

 

Občianske združenie SAVIO ďakuje: Triad Advertising za pro bono spracovanie kľúčového vizuálu kampane, hlavnému mediálnemu partnerovi Zoznam.sk, mediálnym partnerom: Pravda, Konzervatívny denník Postoj, Katolícke noviny, Rádio Lumen, WaveMaker, Mega & Loman, s. r. o., Tv-program.sk, Porada.sk, Výveska.sk, Cestaplus.sk, Zaostri.sk, Otcasy.sk, Rosa.sk, Don Bosco Dnes a partnerom Dimar, Websupport, Saleziáni dona Bosca, Domka - Združenie saleziánskej mládeže, Laura - Združenie mladých, FMA – Dcéry Márie Pomocnice, ASC – Združenie saleziánov spolupracovníkov, Združenie exallievov don Bosca na Slovensku.

 

Kontaktná osoba:

Zuzana Suchová, fundraising a PR manažárka, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. , 0910 123 579

 

Videá:

Výzva na zapojenie sa do Tehličky: https://youtu.be/IiG2VDYR6Gs

Poďakovanie a prosba o pomoc: https://www.youtube.com/watch?v=QUcWNxg6XlY

 

 

Foto (autorka: Adriana Mahdalová):

 

 

1. Tradičný dom miestneho strážcu maňaty = dediny

 

1 tradičný dom miestneho strážcu maňaty dediny

 

 

2. Vyschnutá rieka

 

2 vyschnutá rieka

 

 

3. Vodné tanky pri saleziánskom dome

 

3 vodné tanky pri saleziánskom dome

 

 

4. Miestne ženy a dievčatá nosia vodu aj na chrbte

 

4 miestne ženy a dievčatá nosia vodu aj na chrbte

 

 

5. Starší brat ukazuje sestre, ako prenášať vodu

 

5 starší brat ukazuje sestre ako prenášať vodu

Prihlásiť

Prihlásenie

Používateľské meno *
Heslo *
Zapamätať