Novinky a aktuality

Líder vidí veci inak

„Čo to znamená robiť dobré veci dobre?“ Aj takáto otázka zaznela z úst Mariána Kolníka, hosťa a prednášajúceho, ktorý na stretnutí Biznis platformy učil našich podnikateľov, ako byť viac lídrom, než šéfom.

 

IMG 8712 zmensena 1

 

V piatok 28. septembra v priestoroch saleziánskeho domu vo Veľkom Bieli to zisťovalo viac ako 30 prítomných exallievov, podnikateľov zo širšej saleziánskej rodiny, či saleziánov spolupracovníkov z miest od Bratislavy až po Košice. Spoločne počas prednášky prišli na to, že líder cíti zodpovednosť za podriadených a snaží sa, aby rástli. Vychováva si nasledovníkov, a dbá o to, aby raz boli lepší ako on. Hosť zároveň upozornil na to, že líderstvo nie je pozícia. Je to voľba, rozhodnutie. Líderstvo je životný štýl, nielen v práci, ale 24 hodín denne. Pán Kolník tiež označil Ježiša, dona Bosca i Titusa Zemana za lídrov a vysvetlil, že osobná svätosť je líderstvom. V slovách evanjelistu Jána v pätnástej kapitole podporil svoje presvedčenie, že líder sa opiera predovšetkým o Boha. „Ja som vinič, vy ste ratolesti. Kto ostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia; lebo bezo mňa nemôžete nič urobiť.“

 

Druhým hosťom stretnutia bol exalliev Edmund Škorvaga, ktorý rozprával o možnostiach financovania malých a stredných podnikov, o tom, ako môžu takýto podnikatelia čerpať eurofondy. Delegát don Paľo Grach neskôr rozvil duchovný rozmer stretnutia svojím krátkym zamyslením a pokračoval v kázni počas sv. omše, vrcholu stretnutia a silného momentu, keď sa podnikatelia, zamestnanci, šéfovia veľkých i malých firiem spolu sklonili pred „lídrom“ životov – Ježišom v eucharistií.

 

pali

 

Po duchovnom posilnení prišiel čas aj na večeru a po nej niekoľko informácii o samotnej Biznis platforme pre nových členov a účastníkov, ktorí prišli po prvýkrát. Počas tohto bloku poďakovania všetkých prijal Miloš Čaladik, ktorý si projekt Biznis platformy exallievov vzal pod záštitu. Napokon sa všetci prítomní navzájom predstavili a pokračovali v debatách až do neskorších večerných hodín.

 

Počas dňa pán Kolník poskytoval individuálne konzultácie exallievom, ktorí vopred prejavili záujem. Táto možnosť trvá i naďalej, keďže pán Kolník bude hosťom aj na najbližších troch stretnutiach BP, ktoré dokopy dotvoria cyklus o líderstve. Podnikatelia povzbudení jeho slovami, aby sa učili vidieť veci inak, sa nakoniec rozišli domov, do miest po celom Slovensku. Inšpirácií do ďalšieho stretnutia v mesiaci január alebo február je dosť, kto vie, možno si i viacerí lídri dovtedy začnú viesť zoznam dobrých vlastností svojich zamestnancov.

 

Simona Hrabošová

Prihlásiť

Prihlásenie

Používateľské meno *
Heslo *
Zapamätať