Novinky a aktuality

Jánošík, wellness a dôležité rozhodnutia

Liptovský Ján sa na víkend 20. – 22. októbra preniesol päť storočí do minulosti. To exallievi zaplnili hotel Sorea Máj a v duchu „Slovenskej dediny“ prežili už piaty ročník Víkendu silných zážitkov.

IMG_6636_zmensena.JPG

Jánošík mal problémy. Skúpy pán dediny vypísal za jeho chytenie mastnú odmenu. Svojich dedinčanov však nútil ťažko pracovať bez vyplácania. Na pomoc Jánošíkovi oslobodiť dedinčanov však prišlo takmer 40 rodín. Odhodlane stavali vodné mlyny a vtáčie búdky, spoznávali kroje slovenských regiónov a vyrábali ozdoby z drôtu. Ani sychravé počasie ich neodradilo a nadšene strieľali z luku, zbierali liečivé bylinky, pílili drevo a prali oblečenie v potoku. Všetko pre získanie dukátov, za ktoré sa im podarilo vykúpiť Jánošíka a celá dedina sa mohla veseliť. Deti sa poprezliekali do kostýmov zvierat, rozprávkových postáv, alebo povolaní a tancovali, kým neprišli vzácni hostia. Až z Ostravy pricestoval spevák Pavel Helan s violončelistom Štěpánom. Svojím hudobným predstavením spestrili večer a zabávali deti i dospelých do neskorých hodín.

 

IMG_6762_zmensena.JPG

Piaty ročník najobľúbenejšej exallievskej udalosti roka bol výnimočný aj Valným zhromaždením, vďaka ktorému by sa akcia mohla volať aj Víkend silných rozhodnutí. Zúčastnení exallievi prijali niekoľko zásadných zmien. Prezidenta združenia Mareka Slezáka po 17 rokoch obetavej služby nahradil Róbert Mruk. Názov združenia sa zmenil na Združenie exallievov a priateľov dona Bosca na Slovensku. Na víkende sa zároveň prvýkrát oficiálne a osobne predstavil nový delegát pre saleziánsku rodinu a teda aj pre exallievov. Dona Ivana Žitňanského po 18 rokoch intenzívneho sprevádzania exallievov vystriedal don Pavol Grach.

 

IMG_7564_zmensena.JPG

Kým muži rozhodovali o budúcom chode združenia, manželky relaxovali. Manikérka, pedikérka a kozmetičky sa o ich krásu a zdravie dobre postarali. Niektoré ženy, no i deti si dokonca po prvýkrát vyskúšali dynamické cvičenie na trampolínach – jumping. Okrem toho si každý mohol zaplávať i oddýchnuť v bazéne alebo využiť služby maséra.

Po regenerácii tela, prišiel čas aj na dušu. Kým deti k sedadlám pripútala rozprávka, dospelých svojou duchovnou obnovou o výchove zaujal don Paľo. V prednáške zdôraznil, že aj rodičia by sa mali pýtať Boha čo a ako majú robiť, no ešte predtým je potrebné mať ducha pokánia a túžbu priblížiť sa k Bohu. Vrcholom víkendu bola nedeľná svätá omša, na ktorej bolo do združenia oficiálne prijatých deväť nových členov. Od prezidenta dostali odznak a modlitbu exallieva, ktorou sa plná sála neskôr ozývala.IMG_7657_zmensena.JPG

 

Duchovne, fyzicky aj kultúrne povzbudení sa exallievi pobrali do svojich stredísk, aby nadšenie z Víkendu silných zážitkov šírili ďalej.

 

Prihlásiť

Prihlásenie

Používateľské meno *
Heslo *
Zapamätať