Novinky a aktuality

Milión detí sa modlí ruženec

ACN-20161123-48553_e5736.jpg

BRATISLAVA/ KÖNIGSTEIN - Nemecko, 7. september 2017


Slovensko sa dňa 18. októbra 2017 pripojí k takmer 70 krajinám, kde sa deti zjednotia v modlitbe za pokoj a jednotu vo svete, v ktorom je viac ako 40 krajín sužovaných prebiehajúcim ozbrojeným konfliktom. Táto globálna iniciatíva je už tradične organizovaná pápežskou nadáciou ACN - Aid to the Church in Need (u nás známou aj ako Kirche in Not).


Medzinárodná iniciatíva Milión detí sa modlí ruženec sa od svojho vzniku v roku 2005 vo Venezuele stretáva so stále väčším ohlasom. Prostredníctvom nedávno otvorenej slovenskej národnej kancelárie ACN Slovensko a jej informačnej kampane sa dostáva opäť aj k slovenskej verejnosti. Cieľom iniciatívy je povzbudiť deti k tomu, aby svojimi vlastnými dostupnými prostriedkami - predovšetkým modlitbou - bojovali za pokoj ľudského srdca a mier vo svojich mestách a krajinách.
Dňa 18. októbra 2017 sa hlasy detí, nevinných obetí vojnových konfliktov, nepokojov a katastrof, aj hlasy detí žijúcich v krajinách, kde vládne mier, spoja do jedného – v školách a škôlkach, kaplnkách a kostoloch, detských nemocniciach, sirotincoch, utečeneckých táboroch, doma, kdekoľvek, kde sa deti o 09:00 hod. miestneho času budú práve nachádzať.


„Nespočetné množstvo detí sa narodilo počas vojny a nikdy nepoznalo mier. Ich slzy a ich utrpenie volajú do neba,“ apelujú na medzinárodné spoločenstvo medzi inými aj sýrski kresťanskí patriarchovia.


ACN Slovensko pozvalo k účasti na tejto medzinárodnej iniciatíve nielen deti a školskú mládež, ale tiež rehoľné a farské spoločenstvá. Výzvu vo svojom nedávnom liste adresovalo všetkým biskupstvám a arcibiskupstvám na Slovensku, Kongregácii vyšších rehoľných predstavených, vedúcim Odborov školstva jednotlivých krajov SR, Združeniu katolíckych škôl Slovenska a niektorým väčším detským a mládežníckym kresťanským organizáciám.


Pápežská nadácia ACN Slovensko ( Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. ) na požiadanie rada poskytne všetkým osloveným aj ďalším záujemcom informácie, propagačné a didaktické materiály, prípadne inú pomoc súvisiacu s iniciatívou MILIÓN DETÍ SA MODLÍ RUŽENEC. Materiály sú pripravené v niekoľkých jazykových mutáciách pre potreby našich národnostných menšín, bilingválnych škôl, hodín náboženstva, ale i cudzích jazykov. Na webovej stránke nadácie (www.acn-slovensko.org) bude od polovice septembra 2017 možné okrem spomenutých materiálov nájsť i ďalšie, napr. fotografie, videá, atď.


Dôležitosť iniciatívy zdôrazňujú vo svojom spoločnom liste aj prezident ACN kardinál Mauro Piacenza a duchovný asistent ACN Martin M. Barta: „V roku 2017, pri príležitosti 100. výročia zjavení Kráľovnej posvätného ruženca vo Fatime, nemôžeme urobiť pre naše úsilie o mier vo svete nič lepšie, než zobrať vážne posolstvo z nebies. Nie je veľavravné, že Boh si vo Fatime vyvolil deti, aby svetu odhalil najdôležitejší mierový plán pre našu dobu?“


- - -
ACN – Aid to the Church in Need je celosvetovou dobročinnou a pastoračnou katolíckou organizáciou (založenou v roku 1947 a v roku 2011 povýšenou na nadáciu pápežského práva), ktorej poslanie je zamerané na poskytovanie materiálnej a duchovnej pomoci kresťanom všade tam, kde sú prenasledovaní, utláčaní alebo kde trpia hmotnou núdzou. Nadácia každoročne realizuje viac ako 6 000 projektov v takmer 150 krajinách. Podporuje ju vyše 400 000 súkromných darcov z celého sveta. Národná kancelária nadácie na Slovensku (ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi), ako 24. vo svete, začala svoju činnosť v marci 2017.


Marcela Michálková, ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi Hviezdoslavovo nám. 170/ 13 811 01 Bratislava
www.acn-slovensko.org

Prihlásiť

Prihlásenie

Používateľské meno *
Heslo *
Zapamätať